F.A.Q. - najczęściej zadawane pytania o Robopiesku i Robokotku Teksta

 Teksta nie reaguje na komendy, wykonuje nieprawidłowe komendy.

Funkcję reagowania na komendy wydawane głosem ma tylko Teksta 5-tej generacji. Teksta 5G reaguje na komendy wydawane w trzech językach: po polsku, po czesku i po węgiersku.

Upewnij się, czy przełącznik z tyłu głowy pieska jest ustawiony na PL, jeśli chcesz wydawać komendy po polsku.

 

Teksta nie za każdym razem reaguje na komendy.

(Dot. Teksty 5G)

Tak może się zdarzyć, podobnie jak w przypadku prawdziwych psów. Nie zawsze reagują na wydaną głosem komendę. Komendy należy wypowiadać wyraźnie, ale naturalnie. Efekt może być zależny od dykcji. Nie zrażaj się, tylko ćwicz, a Teksta Cię zrozumie.

 

Jakie baterie są używane?

Teksta pracuje na 4 szt. baterii alkalicznych typu AA (brak w zestawie). Kość lub myszka jest zasilana przez 3 baterie typu LR44 (w zestawie).


Na jak długo wystarczają baterie?

Zależy jak często bawimy się z Teksta. Baterie alkaliczne typu AA wytrzymują od 8, 12 godzin do kilku dni. Intensywna zabawa, silnie obciążająca napęd zabawki może skrócić żywotność baterii do mniej niż 2 godzin. Baterie LR44 zwykle wystarczają na kilka miesięcy  


Czy mogę użyć akumulatorów?

Zalecamy używanie wyłącznie alkalicznych baterii typu AA. Akumulatory nie gwarantują poprawnego działania zabawki ze względu na wartość napięcia wyjściowego.


Gdy szczeniak siedzi i próbuję nakłonić go do wykonania salta, wydaje jedynie dźwięk ostrzegawczy. O co chodzi?

Piesek Teksta jest wyposażony w czujnik, który pozwala mu ocenić czy pozycja, w jakiej siedzi jest odpowiednia do wykonania skoku (2 okrągłe przyciski w okolicy ogona). Upewnij się, że powierzchnia jest równa. Przenieś go w inne miejsce i spróbuj ponownie. Szczeniak nie wykona skoku, jeśli nie siedzi prawidłowo na płaskiej powierzchni. Ważne jest żeby powierzchnia była gładka.  Dywany z długim włosiem czasami uniemożliwiają wykonanie skoku.


Jedno lub oba uszy nie wykonują prawidłowo ruchów w górę i w dół i towarzyszy temu kliknięcie. Co robić?

Sprawdzić czy wszystkie przeźroczyste i elastyczne taśmy trzymające głowę Teksta w opakowaniu, zostały usunięte z jego uszu. Zdarza się, że gumki te pozostają ukryte pod uszami i uniemożliwiają ich poruszanie, co objawia się w formie słyszalnych kliknięć.


Czy może chodzić po dywanie?

To zależy od grubości dywanu. Teksta będzie chodził po wszelkich płaskich powierzchniach i po większości dywanów. Jednak, na dywanie z długim włosiem, może być to niemożliwe.


Czy szczeniak lub kotek będzie reagował, gdy do niego coś powiem? Czy ma znaczenie, w jakim języku do niego mówię?

W trybie rozmowy, Teksta „słucha” słów i dźwięków i stara się je rozpoznać – w podobny sposób jak robią to prawdziwe zwierzęta. W trybie ODPOWIADANIA (TALK BACK), można zobaczyć, jak on interpretuje mowę. Tak jak prawdziwy pupil, będzie reagować na dowolny język.

Wskazówka: Jeśli jest zbyt głośno lub wiele osób mówi jednocześnie, Teksta będzie się przysłuchiwał do puki hałas nie ustanie, wtedy Ci odpowie. Zwierzak preferuje ten tryb zachowania, gdy nikt się z nim nie bawi, to znaczy, przechodzi w ten tryb automatycznie. Żeby wyjść z tego trybu należy zwrócić jego uwagę, poklepując go po głowie, lub dotykając jego nosa.


Czy jest przycisk „cisza”, którym można spowodować, że nie będzie się odzywał?

Nie, Teksta nie ma przycisku „cisza”. Jednakże, jeśli pobierzesz bezpłatne oprogramowanie, to z jego pomocą możesz regulować liczbę szczeknięć lub całkowicie wyłączyć szczekanie.


Czy oprogramowanie działa z systemami Apple i Android?

Tak, Możesz pobrać program, który działa z Apple iPad® i na tablecie z systemem Android™. Niestety nie są one przystosowane do pracy na smartfonach.

Wskazówka: Aby zapewnić właściwe działanie urządzenia programującego, należy skierować jego głośnik w stronę głowy programowanego Teksta.  Jednakże, różne modele tabletów mogą różnie współdziałać z Tekstą. W niektórych przypadkach może być potrzebne ustalenie odpowiedniej odległości między tabletem, a Tekstą. Dalsze wskazówki w instrukcji oprogramowania.


Dlaczego siadanie robota trawa kilka sekund?

Teksta potrzebuje tego czasu żeby zgromadzić energię potrzebną do skoku.


Czy Teksta przejdzie w tryb rozpoznawania gestu dłoni, jeśli ruchem ręki go zatrzymam?

Nie. Jeśli Teksta idzie to wtedy ruch dłoni jest interpretowany, jako polecenie ZATRZYMAJ SIĘ. Jeśli zobaczy twoją dłoń podczas chodzenia to potraktuje ją, jako przeszkodę. Gdy się zatrzyma, zabierz dłoń z przed jego oczu, po czym ustaw ją ponownie, co spowoduje przejście w tryb rozpoznawania gestów. Tekstę w tym trybie można nakłonić by usiadł lub wykonał skok.

Wskazówka: W trybie rozpoznawania dłoni nie należy nią potrząsać. Gest musi być jednoznaczny, inaczej Teksta nie będzie wiedział, co robić. Może się okazać konieczne kilkakrotne przećwiczenie gestów, które mają nakłonić pieska do wykonania salta.
Gotowy

Wskazówka 2: Teksta jest GOTOWY odbierać polecenia dawane dłonią, jeśli wzór jego oczu jest taki jak na rysunku. Jeśli jest inny, poklep go po głowie, aby zwrócić jego uwagę. Wybierz link do filmu instruktażowego na tej stronie i zobacz jak to działa.

Tekasta gotowy do działania


Odpadło ucho. Co robić?

Uszy szczeniaka mocowanie są na zatrzaskach, co zapobiega ich połamaniu wskutek przypadkowego upadku lub uderzenia. Wystarczy ponownie umieścić je na uchwytach.


Czy mogę umyć robota?

Tak, ale tylko za pomocą wilgotnej szmatki. NIGDY nie wkładaj zabawki do wody i nie dopuszczaj, aby przedostała się do środka. NIE WOLNO używać jakichkolwiek środków myjących lub detergentów poza czystą wodą.


Czasem robot trzyma piłeczkę pod brodą a czasem ją upuszcza. Czy to normalne zachowanie?

Tak. Piłeczka może być trzymana lub upuszczana z pod brody. To zależy od chwilowej zachcianki pieska.


Dlaczego czasami kość nie świeci lub szczeniak nie wydaje odgłosów gryzienia?

Gdy Teksta nie jest głodny, przestaje wydawać odgłosy gryzienia i wtedy kość nie świeci. Ale spróbuj podsunąć kość pod jego brodę strzałką skierowaną do góry i nakarm szczeniaka.


Dlaczego robot nie reaguje na polecenia w trybie łączności z oprogramowaniem?

Teksta odpowie na polecenie tylko wtedy, gdy wykonał już to wydane wcześniej, tak, że należy wydawać je jedno za drugim. Poza tym, jeśli przed robotem będącym w trybie łączności pojawi się coś, co zarejestruje jego czujnik podczerwieni, to zdarzenie to spowoduje wyjście z tego trybu. To samo nastąpi, jeśli w trybie łączności zostanie uruchomiony jakikolwiek przycisk/czujnik zabawki.


Czemu zdarza się, że Piesek nie ląduje na łapkach po wykonaniu salta?

Teksta jest 8 tygodniowym szczeniakiem i wymaga ćwiczeń. Im więcej z nim trenujesz tym bardziej posłuszny się staje i częściej ląduje na łapkach.
Jednak istnieją inne czynniki mające wpływ na to jak szczeniak ląduje. Są to, współczynnik tarcia podłoża, jego twardość, napięcie baterii: wszystkie one mają wpływ na sposób lądowania.  Skomplikowana wieloelementowa konstrukcja mechaniczna, też może mieć wpływ na sposób lądowania szczeniaka i jedyne, co pozostaje to znalezienie odpowiedniej do tego powierzchni.